Mistrovství ČR ve vícebojích

05. 06. 2018 | Atletika
O uplynulém víkendu se v Kolíně na stadionu Mirka Tučka konalo Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců, dorostenek, starších žáků, starších žákyň, mladších žáků a mladších žákyň. Nymburský oddíl měl letos dvojí zastoupení, na Mistrovství se kvalifikovali starší žákyně Kristýna Prokešová a mladší žák Tomáš Kroužel.

Kristýna zahájila dvoudenní sedmiboj v pátek 1. června. Po dlouhých vedrech a suchu předpověď slibovala změnu a meteorologové se nespletli. Starší žákyně čekalo nejprve  100 metrů překážek, to ještě za slunného počasí. Kristýna po lehčím zaspání na startu trať absolvovala v i tak pěkném čase 15.47s. Po překážkách se rychle zatáhlo a před zahájení skoku vysokého bylo jasné, že u zatažené oblohy nezůstane. Spustil se prudký déšť. Soutěž ve skoku vysokém byla o chvilku posunuta, ale bylo jasné, že skákat se bude muset i v dešti. Kristýna se s podmínkami úplně nesrovnala a výkonem 145cm zaostala za svým osobním rekordem. Ve vrhu koulí předvedla slušný výkon 9.76m. V závěrečné disciplíně prvního dne, běhu na 150m, bojovala o první místo v rozběhu a především o co nejlepší čas a slušnou dávku bodů do celkového součtu. Čas 19.70s znamenal posunutí osobního maxima a vylepšení vlastního oddílového rekordu.

Druhý den vícebojařky čekaly tři disciplíny. Pro Kristýnu to je tradičně slabší den. V Kolíně se navíc potýkala s lehčím svalovým zraněním a s únavou po prodělané viróze. Skok daleký byl sázkou do loterie, zda vydrží natažený stehenní sval. Výsledkem byl skok 481cm dlouhý, se kterým mohla být Kristýna v rámci daných možností spokojena. V posledním pokusu hodu oštěpem zaznamenala 30.38m a připsala si tak další cenné body. Před závěrečnou půlkou figurovala Kristýna na průběžné osmé příčce, ale bylo jasné, že udržet osmičku bude obtížné vzhledem k velmi malým bodovým odstupům mezi osmou a dvanáctou příčkou a dosaženými časy soupeřek v běhu na 800m. Kristýna bojovala, zlepšila si i osobní maximum, v celkovém součtu to ale stačilo na jedenáctou příčku. Po doběhu nebyla spokojená, protože chtěla bojovat o první desítku, ale vzhledem ke zdravotním komplikacím, se kterými se potýkala celé jaro a i bezprostředně před Mistrovstvím, bude moci hodnotit své vystoupení jako podařené. Celkový bodový zisk 4190b znamená rovněž vylepšení vlastního oddílového rekordu.

Určitě tedy Kristýně gratulujeme k pěknému výsledku a můžeme jen přát, aby se dala zdravotně do pořádku, mohla se naplno pustit do tréninku a my se mohli těšit na další úspěchy.

Lucie Prokešová

 

 Pro Toma začal víceboj vlastně již v pátek předcházející republikovému víkendu, neboť v ten se konalo další kolo družstev mladších žáků. Bylo sice těsně před důležitými závody, každopádně Tomovi se podařilo po měsících dřiny konečně (někdy v dubnu) začít slušně chodit překážky. Každým závodem získával větší jistotu. V pátek si časem 10,03s si posunul osobní maximum o neskutečných 0,73s a fakticky si tak vybojoval místo v prvním rozběhu nedělního víceboje.

Po deštivém pátku se počasí v průběhu soboty zklidnilo a s příchodem neděle nás přivítalo opět  vedro. Víceboj kategorie mladších žáků začal v pravé nedělní poledne. S ohledem na to, že za zdravotních důvodů nedorazili dva účastníci, se na start závodu postavilo 22 borců z celé republiky.  Víceboj odstartoval již zmiňovanými překážkami. První rozběh se postavil do bloků - napětí před startovním výstřelem dosahovalo maxima. V ten moment, aniž by vystřelila startovní pistole, Tom vyrazil z bloků - ulitý start (až návazně jsme se dozvěděli, že startér stiskl spoušť pistole, každopádně ta nevystřelila, Tom byl přitom hned vedle v první dráze. O ulitý start se tak nejednalo). Napodruhé již vše proběhlo tak, jak mělo. Tomovi se podařilo v čase 10,02s v celkovém pořadí zakončit na průběžném  7.  místě  (z tribuny běh vypadal velmi slušně, každopádně v návazné diskuzi zmínil, že na čtvrté překážce skočil zbytečný kopec - běh tak mohl být ještě lepší).  První disciplína víceboje je určitě významná pro naladění se v dalších disciplínách závodu. Zaběhnutý čas sice nepokořil magickou 10, každopádně na závodní pohodu určitě stačil.  Druhou disciplínou víceboje byl hod kriketovým míčkem. S ohledem na očekávané výkony  a to, že kriket není rozhodně tím zásadním, bylo třeba podržet úroveň osobního maxima na hranici 50m. Prvním hod byl takový neslaný/nemastný na úrovni 45m. Při druhém pokusu šel Tom víc silou a hod byl finálně kratší než ten první. Do třetice všeho dobrého - v posledním pokusu se sešla hlava  se sílou a výsledný hod přesáhl hranici 49m, což byla úroveň kterou jsme chtěli vidět. Vše se zatím dařilo dle očekávání. Po druhé disciplíně se Tom pohyboval na úrovni 10. místa víceboje.

Třetí disciplínou víceboje byl běh na 60 metrů. S ohledem na osobní maximum na úrovni 8,47s se Tom zařadil do druhého rozběhu. Rozběh každopádně vyhrál a to dalším novým osobním maximem na úrovni 8,34s. Nálada tak stoupala. Tom se udržoval na průběžném desátém místě. Každopádně jej v dalším kroku čekala dálka. Ne vše se stihne v tréninku detailně pilovat – dálka přitom u Toma tvoří spíše okrajovou disciplínu. Cílem tak bylo udržet alespoň úroveň na hranici 450cm. Bylo přitom jasné, že na dálce se může startovní pole roztahat a zmiňovaný výsledek je spíše mírně pod průměr. Odraz přitom Tomovi v testovacích skocích vycházel luxusně. Každopádně než začaly skoky samotné došlo k určité časové prodlevě (skokanům přitom nebylo umožněno většího prostoru pro udržení těla v kmitu). Tom tak šel do prvního pokusu relativně ztuhlý, což se projevilo v silném nedošlapu. Úrovní 428cm sice skočil nezbytný zajišťovák, každopádně upřímně: bylo to málo. Do druhého pokusu tak vzniklo dilema, zda-li náběh posunout nebo ponechat. Můj názor byl náběh mírně posunout, každopádně zajímala mne zpětná vazba atleta a ten vyslovil přání délku ponechat.  I další pokus skončil nedošlapem, sic mírnějším, každopádně úroveň 448cm už začínala vypadat alespoň trochu  rozumně. Do třetího pokusu náběh posunul. Aby toho nebylo málo, došlo k mírnému komunikačnímu deficitu s rozhodčími a málem nestihl start posledního pokusu (vlastně na něj doběhl). Odraz se konečně trefil a výsledných 463cm znamenalo konečně úroveň, nad kterou se dá seriózně uvažovat (každopádně po průběhu skoků, je patrné, že tady rezerva určitě je… ).

Poslední disciplínou víceboje byl běh na 800 metrů. Tom je velmi slušný běžec, což naposledy potvrdil 13. místem na MČR v přespolním běhu. Nicméně s dráhovou osmistovkou se stále pere. I tak šel do této disciplíny se snahou zkusit to urvat. To bohužel nakonec nevyšlo a čas na úrovni 2:31,43 byl v rámci hodnocení celého závodu vlastně zklamáním. Tom nicméně zmínil, že už v rozbězích byl zatuhlý a na víc to prostě nešlo. Celkově tak zakončil desátým místem v Top10 (Tom se původně nominoval na 17. pozici). Bodovým ziskem 2092 bodů přitom posunul dosavadní maximum téměř o 250 bodů!

Gratulace k dosaženému výsledku patří především jemu. Každopádně také všem trenérům, kteří k tomuto výsledku přispěli pomocnou rukou.

Tomáš Kroužel st.

VÝSLEDKY

 SKP Nymburk
Boleslavská 1831, 288 02 Nymburk

M: +420 606 567 240
E: skp.nbk@tiscali.cz

Copyright © 2018 by SKP Nymburk | realizace Regional | Administrace