Ondra Hodboď obhájil titul Mistra ČR

27. 06. 2017 | Atletika
Mistrovství České republiky dorostenek, dorostenců, juniorek a juniorů, pro svou velikost nazývané též Gigantem, proběhlo ve dnech 24. a 25. června v Jablonci nad Nisou.

 

Téměř ideální, teplé letní počasí kazil pouze poměrně silný vítr, který vanul směrem do cílové rovinky, velmi často přesahoval povolenou hranici dvou metrů za sekundu, ale výjimkou nebyly ani větrné poryvy o rychlosti přes pět metrů.

Z atletů SKP Nymburk byli technickými delegáty (pozn.: v bězích do 800 metrů se dle letošních výkonů vybírá 24, v ostatních disciplínách pak 16 nejlepších závodníků) nominováni: dorostenka Klára Staňková (200 m), dorostenec Ondřej Hodboď (2000 m př., 3000 m), juniorky Veronika Košátková (100 m, 200 m, výška) a v SKP trénující, ale závodící za TJ Sokol Kolín Martina Šuková (2000 m př., 3000 m).

Jako první si z nymburských závodníků odbyla svůj premiérový start na MČR Veronika Košátková, která po menším tréninkovém výpadku z minulého týdne, zaklekla do bloků v rozběhu na 100 metrů. V něm doběhla pátá v čase 12,71 s a nebýt pomalejší startovní reakce (0,341), posunula by se podstatně blíže k postupu do finálového běhu. Takto skončila celkově jedenáctá. O několik hodin později se představila ve výškařském sektoru. Zde se jí však nedařilo technicky, na druhý pokus zdolala pouze základní výšku 1,54 m a soutěž ukončila na děleném devátém místě.

V sobotní podvečer nastoupili k běhům na 2000 metrů překážek obhájci loňských titulů Ondřej Hodboď a Martina Šuková. Martina patřila, jako držitelka letošního nejlepšího času v kategorii juniorek, k největším favoritkám. Krátce po startu se také sama ujala vedení, zbytku startovnímu pole udávala tempo odpovídající jejímu osobnímu rekordu a ihned začala svým soupeřkám unikat. V závěsu za ní pak běžela pouze dvojice českobudějovických běžkyň Klára Ředinová a Lenka Pardamcová, ale i nad nimi si, díky výborné technice překážek a především vodního příkopu, vypracovala během prvních dvou kol několikametrový náskok. Ve třetím kole Martina mírně zvolnila tempo. Toho využily obě soupeřky z Českých Budějovic a začaly její náskok snižovat.  Ale po bezchybném zdolání vodního příkopu v předposledním kole (pozn.: 540 metrů před cílem) začala Martina stupňovat tempo a postupně zvyšovat svůj náskok, takže si nikým neohrožována doběhla pro svůj druhý mistrovský titul v čase 7:13,19.

V poněkud jiné situaci byl před startem "stýpla" Ondra Hodboď. Tomu v letošních statistikách běhu na 2000 metrů překážek dorostenců patřila čtvrtá příčka s poměrně značným odstupem na nejlepší letošní výkon, takže nepatřil mezi největší kandidáty na zisk některé z medailí. Přestože závod byl rozeběhnut pomalu, hned od počátku se od zbytku startovního pole oddělila skupinka Stibal, Prášek, Jánský a Hodboď a bylo víceméně jasné, že medaile se rozdělí mezi tyto běžce. Na druhém vodním příkopu měl však nehodu, v té době na prvním místě běžící, Jakub Stibal a ze závodu odstoupil. Zbylá trojice aspirantů na medaili pokračovala dál ve volnějším tempu (pozn.: kilometr za 3:15 !!!) a teprve v náběhu do posledního kola ho začala stupňovat. Tři sta metrů před cílem se začal do čela propracovávat Ondra a do poslední zatáčky již vbíhal na první pozici. Vystupňoval svůj finiš, na posledním vodním příkopu ani na překážce v cílové rovince nechyboval a zvítězil v čase 6:20,59.

Nedělní ráno přivítalo atlety o něco chladnějším, ale stejně větrným počasím. Po pouze patnáctihodinové (!!!) regeneraci po sobotním stýplu se na start běhu na 3000 metrů postavili nejdříve Martina a v následujícím běhu i Ondra. Na "hladké trojce" Martina neměla medailové ambice, do závodu šla především s cílem vylepšit si svůj osobní rekord. Bohužel, po prvním kilometru odběhnutém v slušném mezičase se ukázalo, že chybí síly vydané v sobotním stýplu. Martina na své soupeřky postupně ztrácela a svůj závod dobojovala na osmém místě v oficiálně naměřeném čase 10:55,74.

Běh na 3000 metrů dorostenců měl dva jasné favority - René Sasyna a Daniela Kotyzu, takže již před startem bylo víceméně jasné, že o zbylou medaili svede boj zbytek početného startovního pole, když technický delegát pustil na start všech dvacet čtyři přihlášených závodníků. Po startu šla, dle očekávání, do čela dvojice Kotyza-Sasyn, zatímco nymburský závodník se "ocitl" na konci startovního pole a trvalo mu téměř tři sta metrů, než se dotáhl na čelo hlavního pole běžců. Ale i to se začalo brzy rozpadat a začal z něj unikat příbramský Jan Skalička následovaný Ondrou Hodboděm. Tato dvojice si postupně vypracovala téměř třicetimetrová náskok, ale po druhém kilometru začalo jejich tempo upadat. Šest set metrů před cílem je skupina pronásledovatelů dostihla a dopředu šel David Klíč. Jeho nástup Ondra ještě zachytil, ale kontakt udržel pouze do vběhnutí do posledního kola. Pak již začal na svého soupeře ztrácet, ale zároveň získával náskok na soupeře běžící za ním. Cílem proběhl jako čtvrtý v novém osobním i oddílovém dorosteneckém rekordu 9:13,66.

Posledním vystoupením nymburských atletů na letošním MČR byly starty Kláry Staňkové a Veroniky Košátkové v rozbězích na 200 metrů. Klára v nich zaběhla nový osobní i oddílový rekord dorostenek 25,91, který však v rozběhu stačil na čtvrté místo a celkově na místo desáté. Veronika zaběhla čas 26,51, v rozběhu skončila čtvrtá, celkově pak jedenáctá.SKP Nymburk
Boleslavská 1831, 288 02 Nymburk

M: +420 606 567 240
E: skp.nbk@tiscali.cz

Copyright © 2018 by SKP Nymburk | realizace Regional | Administrace